• Category : HİZMETLERİMİZ

Mimari planlama

Mimarlarımız, genellikle bir binanın yeri ve türü belirlendiğinde çalışmaya başlar. Yer, insanın değişmeyen fiziksel ihtiyaçlarına göre ayarlanması gereken doğal çevrenin değişen davranışını içerir; tür, binanın gerekli olduğu özel kullanım için ayarlanması gereken toplum tarafından oluşturulan genelleştirilmiş formdur; maliyet, toprak, işçilik ve belirli bir toplamı sağlayacak şekilde ayarlanması gereken malzemelerin ekonomisini ifade eder. Bu nedenle planlama, çevre, kullanım ve ekonomi taleplerini özelleştirme ve nihayetinde uyumlaştırma sürecidir.

Bu sürecin kültürel olduğu kadar faydacı değeri de vardır, çünkü herhangi bir sosyal aktivite için bir plan oluştururken mimar kaçınılmaz olarak bu faaliyetin gerçekleştirilme şeklini etkiler.

Çevreyi planlama

Doğal çevre bir anda bir engeldir ve bir yardımdır ve mimar hem yardımını davet etmeyi hem de saldırılarını engellemeyi amaçlamaktadır. Binaları yaşanabilir ve konforlu hale getirmek için ısı, soğuk, ışık, hava, nem ve kuruluk etkilerini kontrol etmeli ve yangın, deprem, sel ve hastalık gibi yıkıcı potansiyelleri öngörmelidir.

Burada ele alınan çevreyi kontrol etme yöntemleri, planlamanın sadece pratik yönleridir. Mimar tarafından etkileyici yönleri çerçevesinde ele alınırlar. Sitelere göre binaların yerleştirilmesi ve şekillendirilmesi, binaların içindeki alanların dağılımı ve aşağıda tartışılan diğer planlama cihazları mimarlığın estetiğinde temel unsurlardır.

Oryantasyon

Binaların ve parçaların eksenlerinin düzenlenmesi, güneş, rüzgar ve yağış etkilerini kontrol etmek için bir cihazdır. Güneş, seyri boyunca düzenli; güneyi tercih eder ve Kuzey Yarımküre’deki binaların kuzey maruziyetini ihmal eder, böylece bir planın eksenini kendisinden uzağa veya uzağa çevirerek ısı için yakalanabilir veya serinlik için fırlatılabilir. Binalar içerisinde, her boşluğun ekseni ve yerleşimi aldığı güneş miktarını belirler. Oryantasyon dolaşım için havayı kontrol edebilir ve rüzgar, yağmur ve karın dezavantajlarını azaltabilir, çünkü çoğu iklimlerde hakim akımlar öngörülebilir. Yakın çevrenin özellikleri de oryantasyonu etkiler: ağaçlar, toprak oluşumları ve diğer binalar gölge oluşturur ve rüzgarı azaltır veya yoğunlaştırırken, su kütleleri nem üretir ve güneşi yansıtır.